Románia áthelyezheti izraeli nagykövetségét Jeruzsálembe

 

Románia áthelyezi izraeli nagykövetségét Tel-Avivból Jeruzsálembe – jelentette be Viorica Dancila román kormányfő vasárnap Washingtonban. Pár órával később Klaus Iohannis román elnök ezt cáfolta.

Dancila az Egyesült Államok legbefolyásosabb Izrael-barát lobbija, az Amerikai Izrael Közpolitikai Bizottság (AIPAC) vasárnap kezdődött három napos tanácskozásán vesz részt. A román politikus az elsők között mondott beszédet a zárt körű tanácskozáson vasárnap délután.

„Én, Románia miniszterelnöke és a kormány, amelyet irányítok, át fogjuk helyezni nagykövetségünket Jeruzsálembe, Izrael Állam fővárosába” – fogalmazott a román kormányfő a beszéd sajtóhoz eljuttatott leirata szerint.

Dancila leszögezte azt is: Izrael Állam és a zsidó közösség támogatása Románia részéről „töretlen”. „Eltökélt vagyok abban, hogy hozzájáruljak az Izrael és az egész Európai Unió közötti kapcsolatok szorosabbra fűzéséhez” – fogalmazott. Hangsúlyozta, hogy Románia “Izrael Állam és a zsidó nép lojális barátja” és és leghűségesebb európai támogatója.

Viorica Dancila beszéde előtt Juan Orlando Hernández hondurasi elnök szintén arról beszélt, hogy országa azonnal megnyitja diplomáciai misszióját Jeruzsálemban.

Az AIPAC éves politikai konferenciája a lobbiszervezet legnagyobb szabású tanácskozása. Az idei konferencián szokás szerint rész vesz az izraeli kormányfő, Benjamin Netanjahu, akit a hét elején a Fehér Házban fogad Donald Trump elnök. Beszédet mond a rendezvényen Mike Pence amerikai alelnök, Mike Pompeo, az amerikai diplomácia irányítója, akárcsak az amerikai kongresszus vezető politikusai, köztük Mitch McConnell, a szenátus republikánus többségének vezetője és Chuck Schumer, a felsőház demokrata párti frakciójának irányítója, valamint több befolyásos amerikai politikus. A Demokrata Párt elnökjelölt-aspiránsai bojkottálják a rendezvényt.

Az elnök cáfolata

Pár órával a kormányfő bejelentését követően, Klaus Iohannis elnök úgy nyilatkozott, hogy Románia nem döntött izraeli nagykövetsége Jeruzsálembe költöztetéséről.

Viorica Dancila román miniszterelnök az Amerikai Izrael Közpolitikai Bizottság (AIPAC) vasárnapi rendezvényének vendégeként Washingtonban jelentette be, hogy Románia áthelyezi izraeli nagykövetségét Tel-Avivból Jeruzsálembe.

A bukaresti kormánnyal nyílt konfliktusban álló jobboldali Klaus Iohannis államfő szerint a szociáldemokrata miniszterelnök ezzel újból csak „a külpolitikai témákra vonatkozó teljes nemtörődömségét” bizonyította.

„Dancila miniszterelnök igyekezett úgy beállítani, mintha ez a döntés csak a kormányon múlna, és ezért olyasmit jelentett be, amiről nem született döntés” – idézte Iohannist az elnöki hivatal közleménye.

A dokumentum szerint a végső döntést a témáról készülő elemzés véglegesítését követően, a külpolitikában és a nemzetbiztonság terén illetékes valamennyi intézmény jóváhagyásával – alkotmányos hatáskörének megfelelően – a román államfő fogja meghozni.

A bukaresti baloldali kormány nem először beszélt eldöntött tényként az ország izraeli külképviseletének Jeruzsálembe költöztetéséről anélkül, hogy arról a jobboldali államfővel megegyezett volna.

A Romániában megszokott belpolitikai sárdobálás először tavaly áprilisban hozta diplomáciai szempontból kínos helyzetbe az országot, amikor Liviu Dragnea szociáldemokrata pártelnök – a miniszterelnök izraeli látogatása előtt két nappal, Dancilát is megelőzve – egy televíziós műsorban eldöntött tényként beszélt arról, hogy Bukarest is követi az Egyesült Államok példáját, és Jeruzsálembe költözteti izraeli nagykövetségét.

Iohannis akkor is elfogadhatatlannak nevezte, hogy egy ilyen kényes kérdésben nem konzultáltak vele, magát a döntést elhamarkodottnak és a nemzetközi jog megsértésének nevezte, és Dancila lemondását követelte, eredménytelenül. Néhány nappal később Iohannis és Dancila egy “békéltető” tárgyaláson megállapodott arról, hogy legalább a külpolitikai témákban megpróbálnak együttműködni.

Románia izraeli nagykövetségének elköltöztetéséről azóta hallgattak Bukarestben, az újságírók érdeklődését pedig azzal hárították el, hogy a külügyminisztérium a döntést előkészítő alapos tanulmányon dolgozik.

A román elnöki hivatal vasárnapi közleménye szerint Klaus Iohannis államfő nem kapott ilyen tanulmányt a kormánytól, így egyelőre döntés sem születhetett az ügyben