Eddig tizenhárom tagpárt kezdeményezte a Fidesz kizárását az Európai Néppártból

 

A konzervatív erőket tömörítő Európai Néppártból a Fidesz kizárását vagy tagságának felfüggesztését 13 tagpárt kezdeményezte írásban a néppárt elnökségénél – nyilatkozta az EPP egyik szóvivője a dpa német hírügynökségnek pénteken.

A konzervatív erőket tömörítő Európai Néppártból a Fidesz kizárását vagy tagságának felfüggesztését kezdeményező pártok között van két portugál tagpárt, a Demokratikus és Szociális Centrum-Néppárt (CDS-PP), valamint a jobbközép Szociáldemokrata Párt (PSD), a holland Kereszténydemokrata Tömörülés (CDA), a flamand kereszténydemokraták (CD&V), a konzervatív vallon Humanista Demokratikus Centrum (CDH), a luxemburgi Keresztényszociális Néppárt (CSV), a finn Nemzeti Koalíciós Párt (Kokoomus), a litván Haza Szövetsége–Litván Kereszténydemokraták (TS-LKD), a görög konzervatív Új Demokrácia párt, a Hoyre norvég konzervatív párt, valamint két svéd konzervatív tagpárt, a Mérsékelt Párt és a Kereszténydemokraták, továbbá a Demokraták az Erős Bulgáriáért párt.

Az EPP alapokmányának értelmében legalább öt országból hét tagpártnak kell kezdeményeznie valamely másik tag kizárását.

A Fidesz kizárásáról az EPP-tagpártok az Európai Néppárt március 20-i politikai közgyűlésen szavazhatnak. A kizáráshoz abszolút többségre van szükség.

Berlusconi pártja nem támogatja a Fidesz kizárását a Néppártból

Silvio Berlusconi telefonon is megerősítette Orbán Viktornak, hogy az általa vezetett jobbközép Hajrá Olaszország (FI) párt nem szavazza meg a vezető magyar kormánypárt, a Fidesz kizárását az Európai Néppártból (EPP). Erről az FI pénteki közleménye számolt be.

Az olasz hírügynökségekhez eljuttatott közlemény szerint Silvio Berlusconi hívta fel Orbán Viktort. A „hosszú és szívélyes” beszélgetés során a korábbi olasz miniszterelnök, a FI elnöke közölte Orbán Viktorral: „a FI nem szavazza meg a kizárásodat. Mindig védtelek és mindig melletted fogok állni”.

Silvio Berlusconi ezzel egy időben azt tanácsolta a magyar kormányfőnek, hogy fogadja el az EPP által előterjesztett kéréseket. „A telefonbeszélgetés során Orbán Viktor szintén megerősítette, hogy pártja továbbra is az EPP-tagja kíván maradni” – olvasható a FI közleményében.

Az állásfoglalás szerint Silvio Berlusconi “mélységes meggyőződése”, hogy a Fidesz kizárása “nagy politikai tévedés” lenne. Ezért Berlusconi nem csupán Orbán Viktorral, hanem az EPP vezetőivel is egyeztetett a „közös és pozitív megoldás érdekében, Orbán Viktornak az Európai Néppárt nagy családjában való maradásáról”.

A FI korábbi bejelentése szerint Silvio Berlusconi Joseph Daullal, az EPP elnökével is telefonon beszélt, és “politikai hibának” nevezte a Fidesz esetleges kizárását. Silvio Berlusconi hozzátette, hogy ez az európai parlamenti választások küszöbén negatív hatást gyakorolhatna az EPP más tagjaira is.

Berlusconi kijelentette: „megértem az EU egyes tagállamainak érzékenységét, de a FI nem szavazhatja meg Orbán kizárását, aki évek óta jó barátom is”.

Megjegyezte: „meggyőződésem, hogy az EPP missziója és egyben ereje is az, hogy az összes olyan liberális és demokratikus erőt összefogja, amelyek alternatívát képviselnek a baloldallal szemben”.

Orbán Viktor esetleges kizárását az EPP „mazochista lépésének” nevezte Michaela Biancofiore, a FI képviselője, az olasz alsóház külügyi bizottsága tagja. Közleményben hangoztatta, hogy Orbán Viktornak az EPP-ben kell maradnia, a Fidesz kizárása „az egységes Európát szétzülleszteni akaró erőket” támogatná.

A címlapfotó illusztráció.