Olaszország magára és másokra is veszélyt jelent Kurz szerint

 

Olaszország a költségvetési szabályok megsértésével saját magára és másokra is fenyegetést jelent – az osztrák kancellár pénteken Brüsszelben az Ázsia-Európa Találkozó (ASEM) brüsszeli csúcsértekezletét megelőzően foglalt állást azzal kapcsolatban, hogy Róma olyan költségvetési tervezetet nyújtott be az Európai Bizottságnak jóváhagyásra, melyben a javasoltnál jóval magasabb hiánnyal számol.

„Az Európai Unió gazdasági és értékközösség, és az tartja működésben, hogy a szabályokhoz mindenkinek tartania kell magát” – húzta alá Sebastian Kurz, hozzátéve: „ha ezek az előírások sérülnek, az azt jelenti, hogy Olaszország veszély jelent saját magára, és ezen kívül másokra is”. „Mi, mint Európai Unió, nem vagyunk hajlandóak arra, hogy ezt a kockázatot, az ebből fakadó károkat Olaszország helyett vállaljuk” – szögezte le az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét ellátó Ausztria kormányfője.

Sebastian Kurz, osztrák kancellár a sajtó képviselőinek nyilatkozik az Ázsia-Európa Tanácskozás, az ASEM 12., brüsszeli csúcstalálkozóján 2018. október 19-én, a tanácskozás zárónapján (Fotó: MTI/EPA/Julien Warnand)

Sebastian Kurz, osztrák kancellár a sajtó képviselőinek nyilatkozik az Ázsia-Európa Tanácskozás, az ASEM 12., brüsszeli csúcstalálkozóján 2018. október 19-én, a tanácskozás zárónapján (Fotó: MTI/EPA/Julien Warnand)

Az Európai Bizottság csütörtökön közölte Rómával, hogy a büdzsé tervezete súlyosan sérti a stabilitási és növekedési paktum előírásait, ami az első lépés afelé, hogy a brüsszeli testület visszautasítsa a javaslatot, amire még soha nem volt példa. A bizottság azt kifogásolja, hogy a tervezetett költségvetés az elvárásokkal szemben nem csökkenti, hanem növeli a strukturális hiányt, és az ország toronymagas államadóssága sem fog a szükséges mértékben csökkenni. Az olasz költségvetés a kormányzati kiadások 2,7 százalékos nominális növekedésével számol, miközben ez nem lehetne több 0,1 százaléknál.

A strukturális hiány a GDP 0,8 százalékkal emelkedne, holott a pénzügyminiszterek tanácsa 0,6 százalékos kötelező csökkentést írt elő Rómának. Olaszország államadóssága a GDP mintegy 130 százaléka, ami a második legmagasabb az Európai Unióban.