Elkezdődött Macedónia uniós csatlakozásának előkészítése

 

Macedónia és az Európai Unió között a jövő év júniusában kezdődhetnek meg a hivatalos csatlakozási tárgyalások, az előkészítő folyamat pedig már most megkezdődött – jelentette ki Zoran Zaev macedón kormányfő Szkopjéban, miután tárgyalást folytatott Johannes Hahn uniós bővítési biztossal.

Johannes Hahn azért utazott a macedón fővárosba, hogy a csatlakozási tárgyalások megkezdésének részleteiről, valamint az uniós átvilágítási szakasz megkezdéséről tárgyaljon az ország vezető politikusaival. Az átvilágítási folyamat képezi a kétoldalú tárgyalások alapját, hiszen ebből derül ki, hogy egy-egy ország jogszabályai milyen mértékben állnak összhangban az uniós joggal, és milyen változtatásokra van szükség.

Johannes Hahn a közös sajtótájékoztatón kijelentette: az Európai Unió ajtaja nyitva áll, Szkopjétól függ, hogy él-e a lehetőséggel. Mint mondta: a szkopjei kormány megmutatta, hogy jó kapcsolatokat kíván ápolni szomszédaival, ezért rendezte viszonyát Bulgáriával és Görögországgal, és ezzel a lépéssel példaként szolgált az egész térség számára. A negyedszázados macedón–görög névvita rendezése pedig hozzájárul az ország fejlődéséhez, valamint a béke és a stabilitás megőrzéséhez – fűzte hozzá az uniós biztos.

Zoran Zaev miniszterelnök bejelentette, hogy a csatlakozási tárgyalásokat végző macedón delegáció vezetője, illetve a főtárgyaló Bujar Osmani európai ügyekért felelős miniszterelnök-helyettes lesz. Az előkészítő folyamat dinamikáját Johannes Hahn bővítési biztossal egyeztetve állapítja meg a két fél – közölte a macedón kormányfő. Az általános uniós ügyekben illetékes miniszterek június végén hagyták jóvá, hogy Macedóniával 2019 júniusában megkezdődhessenek a csatlakozási tárgyalások.

A korrupcióellenes harc, a biztonsági szolgálatokra vonatkozó szabályok, az igazságügyi és a közigazgatási reform terén van szükség előrehaladásra, valamint az is a feltételek között szerepel, hogy a Macedónia nevének megváltoztatásáról szóló, Görögországgal egy hónapja megkötött egyezményt az őszre tervezett népszavazás is megerősítse. A névvita lezárása tette lehetővé azt is, hogy a NATO meghívta tagjai közé Macedóniát.

Macedónia 2005 óta tagjelölt országa az Európai Uniónak, ám Görögország mindeddig akadályozta északi szomszédja euroatlanti integrációját. A névváltoztatásról szóló megállapodás életbelépését követően a nyugat-balkáni országot Észak-Macedóniának fogják hívni.