Megállapodtak a német pártok a formális tárgyalások alapjairól

 

Sikerült péntek reggel megállapodniuk a jelenleg kormányzó konzervatív uniópártok és szociáldemokraták vezetőinek, így megkezdődhetnek a hivatalos koalíciós tárgyalások – tudatták az egyeztetések menetét ismerő források.

A Kereszténydemokrata Unió (CDU), a testvérpárt bajor Keresztényszociális Unió (CSU) és a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) előzetes koalíciós egyeztetésének több mint 24 órája, csütörtök reggel kezdődött utolsó fordulójáról kiszivárgott értesülések szerint egyelőre a legfelső szinten, a pártelnökök és parlamenti frakcióvezetők körében sikerült megállapodásra jutni. A vasárnap kezdett egyeztetés eredményeit egy 28 oldalas dokumentumban foglalták össze.

A szöveget még el kell fogadnia a pártok egyenként 13 fős küldöttségeinek is. Ha ez sikerül, a megállapodás részleteit Angela Merkel kancellár, a CDU elnöke, Horst Seehofer bajor miniszterelnök, a CSU elnöke és Martin Schulz, az SPD vezetője ismerteti majd egy közös sajtónyilatkozatban. Ez pénteken napközben várható.

Német hírportálok beszámolói szerint a 2013 óta kormányzó nagykoalíció pártjainak vezetői a többi között abban állapodtak meg, hogy a 2021-ig tartó ciklusra megalakuló újabb közös kormányuk nem emeli az adókat, és továbbra is erőteljesen korlátozzák az oltalmazott státuszt szerző menedékkérők családegyesítési jogát. A kompromisszum értelmében havonta legfeljebb ezer ember érkezhet Németországba az oltalmazottak családegyesítése révén.

Thomas de Maiziere német belügyminiszter kormánykoalíciós egyeztetésre érkezik Bajorország berlini állandó képviseletére 2018. január 9-én (Fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon)

Thomas de Maiziere német belügyminiszter (Fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon)

A dokumentum azt is tartalmazza, hogy valamennyi menedékjogi státuszt együttvéve Németország évente 180-220 ezer embert fogadhat be humanitárius okokból.

A pártok illetékes testületei az eredményeket rögzítő dokumentum alapján külön-külön döntenek arról, hogy továbblépjenek-e a hivatalos koalíciós tárgyalások szakaszába. A szociáldemokraták egy rendkívüli kongresszuson, január 21-én határoznak az ügyben.

A koalíciós tárgyalások legkorábban a hónap végén kezdődhetnek, és ha sikerül kidolgozni egy koalíciós szerződést, a mintegy 450 ezres tagságú SPD pártszavazással, a tagság voksai alapján dönt arról, hogy ismét koalícióra lép-e a CDU/CSU-val.

Az új kormány így húsvét körül alakulhat meg. Ez lenne a 2005-2009-es és a 2013-2017-es ciklus után a harmadik nagykoalíció Angela Merkel vezetésével, és a negyedik Merkel-kormány.