A külügyi tárca bekérette az ukrán nagykövetet

 

A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) bekérette az ukrán nagykövetet, miután „minőségileg új szintre lépett Ukrajna magyarellenes politikája” – közölte a tárca parlamenti államtitkára szerdán Budapesten újságírókkal.

Magyar Levente azután tartott sajtótájékoztatót, hogy a minisztériumban megbeszélést folytatott Ljubov Nepop budapesti nagykövettel. Az államtitkár közlése szerint az intézkedés azért vált szükségessé, mert Ukrajnában „halállistát” állítanak össze kárpátaljai magyarokról, és az ukrán parlament honlapján az ukrán–magyar kettős állampolgárok kollektív deportálását, kitoloncolását szorgalmazzák. Továbbá Ukrajna belügyi csapatokat és katonaságot telepít, laktanyákat épít a magyar határ közelében – sorolta az államtitkár.

Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára (Fotó: MTI/Kovács Attila)

Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára (Fotó: MTI/Kovács Attila)

Elmondta: a Mirotrovec elnevezésű szélsőséges ukrán honlap „halállistáján”, már háromszáz olyan kárpátaljai magyar állami vagy önkormányzati tisztviselő adatai szerepelnek, akikről azt állítják, hogy kettős állampolgárok. Szijjártó Péter külügyminiszter is szerepel a listán – tette hozzá. „Azért halállista, mert Ukrajna vélt ellenségeit sorolja, és korábban volt arra példa, hogy akik erre rákerültek, gyilkosság áldozatává váltak – fogalmazott. – Ugyanakkor – folytatta – az ukrán parlament honlapjára állampolgári kezdeményezés nyomán felkerült egy petíció, amelyben az ukrán–magyar kettős állampolgárok kollektív deportálásához, kitoloncolásához gyűjtenek támogatást.”

Szijjártó Péter, külgazdasági és külügyminiszter (Fotó: MTI/Máthé Zoltán)

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (Fotó: MTI/Máthé Zoltán)

Aggályos, hogy ennek teret ad az ukrán parlament – hangsúlyozta. Az államtitkár szerint szintén aggodalomra ad okot, hogy Ukrajna „katonai támaszpontot” hoz létre Kárpátalján, néhány kilométerre a magyar határtól, egyben a NATO és az Európai Unió határától. Furcsa, hogy erre rendelkezésre áll a kapacitás akkor, amikor Kelet-Ukrajnában harcok folynak – fűzte hozzá. Magyar Levente úgy vélekedett: mindennek nyomán nyilvánvalóvá vált, hogy az ukrán hatalom a végletekig hajlandó elmenni a két ország közötti feszültség szításában, illetve annak érdekében, hogy a magyar kisebbség megfélemlítve és egzisztenciálisan is veszélyben érezze magát Kárpátalján.

Ljubov Nepop, ukrán nagykövet (Fotó: MTI/Mohai Balázs)

Ljubov Nepop ukrán nagykövet (Fotó: MTI/Mohai Balázs)

Ahogy Magyarországnak, úgy Ukrajnának sem lehet érdeke a konfliktus – hangoztatta. Ebben a helyzetben felszólítjuk Magyarország azon uniós és NATO-szövetségeseit, akik az elmúlt időszakban aggodalmukat fejezték ki a magyar emberi jogi helyzet miatt, hogy vessenek véget a hallgatásnak, és vizsgálják meg alaposan, hogy mi folyik Ukrajnában – mondta az államtitkár. Kérdésre válaszolva közölte: a nagykövet a felvetésekre reagálva úgy nyilatkozott, hogy az ukrán államnak nincs köze sem a Mirotvorec-féle listához, sem a parlament honlapján megjelent petícióhoz.

A kárpátaljai csapattelepítéssel kapcsolatban pedig azt mondta, hogy az a kárpátaljai állampolgárok biztonságát szolgálja – ismertette Magyar Levente. A minisztérium épületéből távozó Ljubov Nepopot a sajtó képviselői meg akarták kérdezni a kialakult helyzetről, de a nagykövet nem válaszolt a feltett kérdésekre.