Szijjártó: a V4 szorosabb együttműködést javasol az EU és Macedónia között

A visegrádi országok (V4) azt javasolják, hogy az EU vonja szorosabbra együttműködését Macedóniával - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Budapesten, miután macedón kollégájával egyeztetett.

A tárcavezető kiemelte: Magyarország szolidáris Európával és azokkal az országokkal, amelyek a legnagyobb terhet viselik a migrációs válságban, és segít Macedóniának, ahogyan eddig is tette.



Budapest, 2016. február 25. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (b)  fogadja Nikola Poposzki macedón külügyminisztert Budapesten, a Külgazdasági és Külügyminisztériumban 2016. február 25-én. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter fogadja Nikola Poposzki macedón külügyminisztert Budapesten, a Külgazdasági és Külügyminisztériumban 2016. február 25-én (MTI/Koszticsák Szilárd)



Szijjártó Péter kifejtette: Magyarország továbbra is elkötelezetten támogatja Macedónia euroatlanti integrációját, álláspontja szerint az országot már rég meg kellett volna hívni a NATO-ba, és már legalább hat éve meg kellett volna kezdeni vele az európai uniós csatlakozási tárgyalásokat. Macedónia már megtette a szükséges lépéseket ehhez - mondta, és elfogadhatatlannak nevezte, hogy miközben az Európai Bizottság hat egymást követő alkalommal javasolta a csatlakozási tárgyalások megindítását, ez még mindig nem történt meg.

A külügyminiszter szerint most, amikor baj van, látszik, hogy az integrációt halogató lépéseknek milyen káros hatásai vannak. A jelenlegi bevándorlási válság egyelőre megoldhatatlan feladat elé állította az EU-t, és hogy az unió ne legyen védtelen, most egy olyan ország segítségére számítanak, amelynek a csatlakozási tárgyalásait még meg sem kezdték - mondta. Véleménye szerint az olyan komoly válságoknak, mint a mostani, azzal a kijózanító felismeréssel is kell járniuk, hogy minél nagyobb egy integráció, annál erősebb.

Szijjártó Péter azt mondta: nagyra becsülik Macedónia erőfeszítéseit a bevándorlási nyomás csökkentésére, és képmutató az a magatartás, amely úgy állítja be a helyzetet, mintha a macedón rendőrség "megtámadta volna az ártatlan menekülteket".

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (j) megbeszélést folytat Nikola Poposzki macedón külügyminiszterrel Budapesten, a Külgazdasági és Külügyminisztériumban 2016. február 25-én. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

(MTI/Koszticsák Szilárd)



 

A tárcavezető a Macedóniának nyújtott segítségről szólva közölte: egy listát kapott macedón kollégájától a kéréseikről, és Magyarország kész megadni minden segítséget a határ megvédéséhez. A listán szerepelnek műszaki eszközök, így például kerítésanyag, és kértek élőerőt is. A magyar rendőrök ott voltak Macedóniában korábban is, és márciusban visszatérnek, számuk az elszállásolási lehetőségektől függ - tette hozzá.

A magyar-macedón kapcsolatokról Szijjártó Péter azt mondta: a gazdasági együttműködés tavaly jól alakult, 16 százalékkal nőtt a kétoldalú kereskedelmi forgalom november végéig. A magyar vállalatok stratégiai piacként tekintenek Macedóniára, és az ország energiarendszerének modernizálásában is szerepet kaphatnak.

Megjegyezte: Magyarország elvállalja a NATO-összekötő szerepet Szkopjéban, hogy segítse Macedónia NATO-integrációját.

Nikola Poposzki macedón külügyminiszter közölte: nem szeretnék, ha a migrációs válságot bármely más ország kárára rendeznék, de az nem elfogadható, hogy olyan ország viselje a legnagyobb terhet, amely nem is tagja az Európai Uniónak.

Üdvözölte Magyarországnak országa euroatlanti integrációjához nyújtott támogatását, egyúttal közölte: Macedónia teljesítette a szükséges feltételeket, de a NATO és az EU évek óta halogatja a felvételét.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (j) sajtótájékoztatót tart Nikola Poposzki macedón külügyminiszterrel tárgyalásuk után Budapesten, a Külgazdasági és Külügyminisztériumban 2016. február 25-én. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

(MTI/Koszticsák Szilárd)



Kérdésre Nikola Poposzki a határátlépésekkel kapcsolatban elmondta: az EU meghatározása szerint a szírek, irakiak és afgánok jogosultak a menekültstátusra. Korábban az afgánok egyre inkább illegális módon léptek be az országba, ezért leállították a beléptetésüket, de ezt csak ideiglenesen tették meg - magyarázta.

Véleménye szerint külön kell választani azokat, akik tudják igazolni, hogy háború sújtotta országból jöttek a gazdasági bevándorlóktól. Azt is sürgette, hogy Görögország is tartsa be a nemzetközi előírásokat.

A macedón külügyminiszter megjegyezte: arról is tárgyaltak magyar partnerével, hogy újraindítanák a közvetlen légi járatot Budapest és Szkopje között.